rivne1.tv / Проекти / Святкові канікули / День у календарі /
// 09.04.2009

Науковці переконані, що писанці не одне тисячоліття

Науковці переконані, що писанці не одне тисячоліття Її виготовляли ще в дохристиянські часи. Язичники ототожнювали яйце із сонцем та птахом. Археологи іноді знаходили кам’яні аналоги яєць у давніх похованнях. У дохристиянські часи писанка виконувала роль оберега.

Ця традиційна функція, як і найдавніший орнамент, частково збереглася й досі: трикутники, спіралі, “клинці”, “трироги” і свастики — усе це знаки різних ритуалів. Провідний співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Людмила Шахматова розповіла, що в Україні можна виділити кілька регіонів, для яких притаманні певні кольори та сюжети писанок: — Так, наприклад, для Волині характерні жовтий, червоний, зелений та білий кольори. На Поділлі у писанках часто зустрічається чорний колір. А гуцульська писанка — найполіхромніша. Ці писанки відрізняються з-поміж інших дрібним малюнком, який нагадує вишивку, у них багато жовтого та зеленого кольорів. Що стосується сюжетів, то на волинській писанці зустрічаються “грабельки”, вони символізують молитву про дощ, “вітрячки” — ознака засіяного поля, “сосонка” — символ розквіту природи, ознака вічнозеленої рослини. Ще “сосонку” ототожнюють із символом небесного змія. Малюють її жовтим або зеленим кольорами. Характерні для цих писанок знаки, які символізують сонце: коло, восьмираменна зірка або ще її називають “ружа”, також зустрічаються кола з променями. Це солярні знаки. Людмила Шахматова зазначила, що гуцульську писанку найчастіше прикрашають олені, коники, решітка, штриховка. “Меандр” у цих писанках малюють, як додатковий елемент. — Наші пращури ототожнювали сонце з птахом та яйцем. Вони вважали, що сонце пливе по небу, як птах, — трактує символ пані Людмила. — Щоранку птах народжувався з яйця й кінь або олень ніс його небом. — Цікаво, що на Поліссі писанки не писали. Для цього регіону характерні крашанки та скрабанки, характерного цеглянистого кольору. Фарбували яйця у лушпинні, чим насиченішим був узвар, тим інтенсивніший колір яйця. Узор на крашанці вишкрібали ножем, голкою або іншими гострим предметом. Цікаво, що такий сюжет, як “Богиня-Берегиня” зустрічається на писанках усіх регіонів. Вона символізує родючість, достаток, а писанка з “Богинею-Берегинею” є оберегом. Коли дівчина дарувала хлопцю писанку червоного кольору, це означало її прихильність та любов до парубка. До речі, справжня писанка повинна бути сирою. Щоб зібрати матеріал для експозиції пасхальної атрибутики, упродовж десяти років музей проводив заходи “Великодні урочистості”. — Предмети сьогоднішньої колекції принесли у музей школярі, майстри з Рівного, Клевані. Ці писанки — їхні роботи, — каже Людмила Шахматова. — Гуцульські писанки передала у музей Ніна Заяць-Пінчук, рівнянка за походженням, яка все своє свідоме життя прожила у Львові. Вона відома колекціонерка, багато подорожувала і частину своєї колекції подарувала нашому музею.
http://www.gazeta.rv.ua/
переглядів: 4293 / коментарів: 1

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>

Коментарі

avatar
24.04.09 12:46 Вікторія пише:
Я хотіла би дізнатись більше!


Щоб залишити коментар, нажміть на іконку своєї соцмережі
Вконтакте   Facebook   Однокласники

Інші публікації у розділі:

<a href='/Info/?id=1887' >Великодні традиції в різних країнах</a>

Великодні традиції в різних країнах (переглядів: 18994 / коментарів: 2)

Як і століття тому, після церковної служби люди рушають додому, сідають до гарно вбраного столу, заставленого святковими стравами, і дарують одне одному писанки, вимовляючи вічне "Христос воскрес!" – "Воістину воскрес!" І все ж у кожного народу склалися свої традиції святкових частувань.
// 28.03.2017
<a href='/Info/?id=47185' >Як правильно виходити з Великого пасхального посту без шкоди для нашого здоров'я?</a>

Як правильно виходити з Великого пасхального посту без шкоди для нашого здоров'я? (переглядів: 1696)

Великий пасхальний піст — найбільш строгий з усіх православних постів, тому вихід із нього може стати стресом для організму. Найважливіше, що слід пам'ятати, — не починайте їсти білкову (особливо м’ясну) їжу у великій кількості відразу.
// 02.05.2016
<a href='/Info/?id=64685' >Чим особливий Великодній понеділок?</a>

Чим особливий Великодній понеділок? (переглядів: 2524)

Понеділок після Великодня у народі називають обливальним. Юнаки, за традицією, обливають дівчат водою і у подарунок отримують від них яйця.
// 01.05.2016
<a href='/Info/?id=46972' >Як рівнянам привітати своїх рідних та близьких з Пасхою [ПРИВІТАННЯ]</a>

Як рівнянам привітати своїх рідних та близьких з Пасхою [ПРИВІТАННЯ] (переглядів: 3111)

Пасха, Воскресіння Христове - найбільше християнське свято. Саме в цьому святі полягає основний зміст православної віри — адже сам Господь явився людиною, помер за все людство та воскреснувши позбавив світ від влади смерті та гріха.