rivne1.tv / Проекти / Порадник /
// 16.03.2015

Що таке пікірування розсади?

Що таке пікірування розсади? До пікірування розсади, тобто пересадки з меншої ємності у більшу після появи перших справжніх листків, городники ставляться неоднозначно. Одні вважають цю процедуру обов'язковою і необхідною умовою для вирощування розсади відмінної якості, інші ж, навпаки, називають пікіровку зайвим стресом для рослин і воліють висівати насіння відразу у великі горщики.

Пікірування розсади - це пересаджування ще молодих сходів з невеликого горщика, куди висівали насіння, у велику за обсягом ємність, заповнену новою грунтовою сумішшю. Щоб процес пройшов менш болісно, розсаду, як правило, пікірують на ранній стадії зростання, коли з'являється 2-3 справжніх листочки.

Прихильники пікіровки стверджують, що пересаджування розсади в міру зростання в великі за розміром горщики сприяє розвитку кореневої системи і зміцнює рослини.

У період проростання насінини і утворення перших листочків сіянці не потрібно велика площа живлення, набагато важливіше достатня кількість кисню в грунті. Тому краще всього висаджувати насіння в маленькі (приблизно 100 мл.) стаканчики або горщики з отворами - в них вода не встигає застоятися, тобто сходам забезпечений нормальний доступ до кисню в грунті.

Однак, на наступній стадії у рослин починає розростатися коренева система, їм потрібно все більше і більше місця і поживних речовин. У маленьких горщиках їм стає тісно, коріння переплітаються, починають вилазити з дренажних отворів в пошуках поживних речовин - в результаті розсада тьмяніє і відстає в рості. Щоб цього не допустити, необхідно збільшити кожному сіянцю площу живлення, пересадивши його в стаканчик чи горщик об'ємом близько 500 мл.

Забезпечуючи за допомогою пікірування достатню площу живлення, ми даємо розсаді стимул для розвитку потужної кореневої системи, яка є запорукою сильної і здорової рослини. А чому б тоді відразу не висадити насіння у великі ємності? У великих горщиках гірші справи з дренажем - зайва волога не йде крізь отвори, вона залишається в грунті, утруднюючи сходам доступ до кисню. Звичайно, сходи від цього не загинуть, але рости будуть повільніше.

У яких випадках обов'язково потрібно проводити пікірування:

1. Якщо ви хочете отримати розсаду з потужною кореневою системою: пікіровка сприяє розвитку бічних коренів.

2. Якщо ви посіяли насіння не в індивідуальні горщики, а в загальний ящик: пікірування в окремі ємності вбереже від переплетень коренів і полегшить подальшу висадку розсади на постійне місце.

3. Якщо сходів більше, ніж планувалося: пікіровка дозволяє вам відібрати найкращі і здорові сіянці, а від зайвих позбутися.

4. Якщо з'явилися хворі рослини: пікірування в новий грунт може врятувати ще заражені сіянці від грибкових захворювань, збудники яких можуть бути в грунті.

5. Якщо потрібно пригальмувати зростання розсади: іноді пікірують і дорослу розсаду, коли є небезпека переростання. Пересадка допоможе затримати розвиток рослин.

Як правильно пікірувати розсаду

Пікірувати розсаду можна двома способами:

Пересадка. У цьому випадку за дві години до пікіровки розсаду добре поливають теплою водою, щоб полегшити процес вилучення рослин. Великі горщики, стакани або коробки на три чверті заповнюють грунтовою сумішшю, злегка ущільнюючи її. Пальцем проробляють в грунті поглиблення так, щоб у нього вмістився корінь пересаджуваної сіянця на всю довжину. Рослину акуратно виймають з маленького горщика або ящика разом із земляною грудкою. Це можна робити чайною ложкою, за допомогою палички для суші, олівця або зубочистки. Тримати рослину краще всього за земляну грудку або за сім'ядольні листочки, але не за стебло. Потім коріння саджанця звільняють від зайвої землі. При бажанні можна прищипнути головний найдовший корінь рослини, щоб стимулювати відростання бічних корінців. Потім сіянець поміщають в лунку і засипають землею. Землю навколо саджанця злегка приминають пальцями. Розсаду томатів можна заглиблювати в грунт майже до сім'ядольних листочків, розсаду перців і баклажанів потрібно саджати на ту ж глибину, на якій вони росли в дрібній тарі. Після пікірування розсаду поливають. Якщо розсада занадто дрібна (селера або петунії), горщики ставлять в піддон з водою, а рослини обприскують. Після пікіровки на пару днів ємності з розсадою ставлять подалі від яскравого світла.

Перевалка. Цей варіант хороший тим, що коріння не ушкоджується, сіянцям не потрібен час на адаптацію і їх розвиток не сповільнюється. При даному способі пікірування за пару днів до процедури потрібно припинити полив розсади, щоб грудка землі вільно вийшла із стаканчика. Великі ємності заповнюються земляним субстратом на одну третину. Маленькі стаканчики з розсадою перевертають догори дригом, пропускаючи наземні частини рослин між пальців. На дно стаканчика злегка натискають і акуратно його знімають - рослина разом із грудкою землі залишається в руці. Далі кожен сіянець разом c грудкою землі ставлять у великий горщик. Порожній простір засипають грунтом. Після чого рясно поливають і тримають в тіні один або два дні. Перевалювання не порушує структуру кореневої системи і може використовуватися навіть для таких примхливих культур, як перці або баклажани.

Які культури погано переносять пікірування

- Рослини зі стрижневою кореневою системою (баклажани, маки, мальви). Їх краще вирощувати відразу в окремих контейнерах, а якщо і проводити пікіровку, то на ранній стадії розвитку і тільки методом «перевалки».

- Гарбузові (огірок, гарбуз, кабачок, диня). Їх вирощують в індивідуальних ємностях і стадії трьох-чотирьох справжніх листків відразу висаджують у відкритий грунт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Розсада: основні правила вирощування

Основні помилки при вирощуванні розсади

переглядів: 12184

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>


Додати коментар
avatar Ваше ім'я

Email (при потребі, не публікується)

Tекст коментаря

CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр з картинки

`

Переконайтесь, що ваше повідомлення не порушує норм моралі та правил коментування на сайті


Інші публікації у розділі:

// 25.04.2018
<a href='/Info/?id=90087' >Чорнобривці у саду це корисно і красиво</a>

Чорнобривці у саду це корисно і красиво (переглядів: 133)

Чорнобривці досить не вибагливі і дуже красиві. Але мало хто знає про деякі цінні якості цієї рослини. Наприклад, в квітках всіх відомих видів чорнобривців є речовина кварцетагетін, яке абсолютно не шкідлива для людини. Його застосовують для підфарбовування тесту, киселів, желе, наливок, масла та інших харчових продуктів, надаючи їм золотисто-сонячний колір.
// 24.04.2018
<a href='/Info/?id=90086' >Як правильно поводитися з гіацинтами?</a>

Як правильно поводитися з гіацинтами? (переглядів: 268)

Квітка активно розвивається навесні. Спекотним літом і морозною зимою вона «спить». Цибулина досить велика (висота – 4-6 см, таке ж значення діаметра), кругла. Зверху її покривають тонкі лусочки.
// 24.04.2018
<a href='/Info/?id=80327' >Посадка саджанців плодових дерев і догляд за ними</a>

Посадка саджанців плодових дерев і догляд за ними (переглядів: 1668)

Засадити дачну ділянку можна різними за віком саджанцями. Але звичайно краще садити однолітки. Дерева більш старшого віку гірше приживаються. Для посадки саду потрібно брати тільки якісні саджанці з розвиненим корінням, без ушкоджень штамба та гілок.
// 23.04.2018
<a href='/Info/?id=90085' >Висадка цибулі на головку і на перо навесні</a>

Висадка цибулі на головку і на перо навесні (переглядів: 315)

Для отримання пера можна садити як насіння, так і цибулю-сівок, а ось для вирощування головки, повинна проводитися тільки посадка цибулі-сівка навесні, насіння для цих цілей не підійдуть. Якщо великі цибулини посадити на третій сезон, можна буде отримати насіння, з яких виросте сівок. Таким чином, циклічний процес зростання і розмноження цибулі повторюється.