rivne1.tv / Проекти / Святкові канікули / Архів /
// 07.01.2016

Особливості святкування Різдва на Рівненщині з давніх-давен [ОГЛЯД]

Особливості святкування Різдва на Рівненщині з давніх-давен [ОГЛЯД] Різдво – свято, яке відзначають по всій Україні. Але Рівненщина має свої особливості святкування. Приміром в деяких селах нашої області пропонують колядникам посидіти на порозі, а дехто – носить пироги до баби-повитухи.

З першого дня Різдва по всій Україні починають колядувати. Гурти колядників заходять на подвір’я кожної хати, щоб прославити господарів та побажати їм достатку. Раніше можна було також зустріти й ляльковий або живий вертеп – фольклорний театр, який розігрував сценки народження Христа, прихід волхвів з дарами тощо. Деякі гурти колядників вирізнялися особливими різдвяними атрибутами – дзвінком або Віфліємською зіркою.


На перший день Різдва, як і на Пасху та Трійцю, уважно спостерігають за тим, хто першим увійде до хати. Особливо бажаним вважається прихід чоловіка, адже, на відміну від жінки, такий перший відвідувач віщує чистий рік у хаті.

У селі Нобель Зарічненського району нерідко в перший день Різдва колядників запрошували посидіти на порозі. Тут вірили, що цей обряд сприятиме плідності курей. З аналогічною метою в с.Кисоричі Рокитнівського району в цей день смажили сало.
З різдвяним днем пов’язаний звичай ушанування баби-повитухи. На території Полісся він відомий під назвою «нести бабі пироги». Один із принесених пирогів обов’язково повертався до домівки породіллі. За народними уявленнями, магічні дії «баби» позитивно впливали на здоров’я жінки та її дітей, таким чином забезпечували продовження роду. «Баба» також частувала «онуків» волоськими горіхами з медом – «щоб були жінки «солодкими» для своїх чоловіків».
На Різдво відвідувати бабу могли і діти – ті, яким вона допомагала з’явитися на світ.

Інна БОРОВЕЦЬ
переглядів: 2598

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>
Щоб залишити коментар, нажміть на іконку своєї соцмережі
Вконтакте   Facebook   Однокласники

Інші публікації у розділі:

// 19.01.2016
<a href='/Info/?id=59628' >Як правильно зберігати водохресну воду?</a>

Як правильно зберігати водохресну воду? (переглядів: 1254)

Набираючи святу воду на Водохреща, потрібно робити це тільки з чистими помислами, з радістю. Найкраще зберігати її біля ікони, не обов’язково ставити воду в холодильник.
// 19.01.2016
<a href='/Info/?id=59563' >19 січня - Хрещення Господнє, свято Водохреща</a>

19 січня - Хрещення Господнє, свято Водохреща (переглядів: 882)

Свято Водохреща, що відзначається 19 січня, має й іншу назву - Богоявлення. Може виникнути закономірне запитання: чому Богоявленням названий не день народження Ісуса Христа, а саме цей день. Відповідь проста: справжній день не той, у який Христос народився, а той, у який він хрестився й освятив воду.
// 18.01.2016
<a href='/Info/?id=59533' >Народні прикмети на Хрещенський Святвечір </a>

Народні прикмети на Хрещенський Святвечір (переглядів: 1040)

Це Другий Святвечір, під час якого проводили обряди, пов'язані з освітленням води. Напередодні Водохреща це відбувалося в храмах, а вже в саме свято Хрещення - на вулиці, біля джерел і річок.
// 18.01.2016
<a href='/Info/?id=59530' >18 січня - "Голодна кутя" або Другий Святий вечір</a>

18 січня - "Голодна кутя" або Другий Святий вечір (переглядів: 2836)

Сьогодні, 18 січня Православна Церква відзначає Водохресний святвечір. У цей день слід було дотримуватися суворого посту, а увечері християнські родини збираються за святковим столом, де подаються пісні страви.