rivne1.tv / Проекти / Весільний ажіотаж /
// 31.03.2016

Як укладають шлюб на Закарпатті: звичаї і традиції

Як укладають шлюб на Закарпатті: звичаї і традиції
Дане зображення не є прямою ілюстрацією до матеріалу.


Нині, завдяки голлівудським мелодрамам чи безпосередньо подорожам за кордон фактично кожен знає, як виглядає «заморське» весілля. І оскільки чуже вабить таки більше, ніж своє, звикле, то і шлюбні церемонії західного зразка на Закарпатті стають дедалі популярнішими. Й деякі з них навіть міцно прижилися на «нашому грунті».


Порівняно недавно стали популярними виїзні церемонії. Що ж до останніх новинок, то це перший танець молодих, який зараз переважно виконують у швидкому темпі.


Ще одним запозиченням є традиція вдягати в день весілля щось нове (аби почати нове життя), старе (зберегти зв'язок із родиною), позичене (пам'ятати про друзів) і блакитне (символ вірності). Подібний звичай прийшов до нас із Англії і не є характерним для Закарпаття. Проте, якщо сучасні наречені справді дотримуються чужої традиції для того, аби урізноманітнити подружнє життя, а не тому, що бачили подібне по телевізору, то нічого злого в цій хай і не автентичній рисі, певно, немає.


Важко собі уявити, але фата – це теж не наше. З'явилася вона на Закарпатті тільки в 40-х роках минулого століття як результат впливу міської культури на сільську. До того часу місцеві дівчата йшли до шлюбу в коронах, вінках або ж хустках – залежно від регіону, в якому відбувалося свято. Крім того, дівчата ще й плели богрийди (бутоньєрки). Їх, до речі, потім на весіллі високо підкидували вгору. Й та, яка виявлялася найспритнішою і ловила букетик, за повір'ям мала незабаром вийти заміж.
pic


Фата ж – це не просто гарний аксесуар. За первісним звичаєм вона виконувала функцію захисту від злих духів та поганого ока. А що ж до хустки, то вона, зокрема на Закарпатті, виконувала роль своєрідного маяка хлопцям. Мовляв, цю дівчину не чіпай, бо вона вже заміжня.


Також одним із новомодних віянь є залучення на весілля з десяток дружок. Власне, сама по собі ця традиція поширена на Закарпатті й понині. Але вже і її модифікують на сучасний зразок. Так, дедалі популярнішим стає проведення шлюбних церемоній, на яких найближчі подружки нареченої вдягнені в однакові сукні. Й проти цієї традиції жіночі єство і прагнення до індивідуальності виступають особливо гостро.


Традиційними для закарпатського весілля є викуп, а потім – ще й викрадення нареченої. Зародилися ці звичаї ще в кріпосну добу. Перший стосується тих випадків, коли наречений домовлявся з батьками дівчини про шлюб, сплачуючи за неї викуп. Що ж до іншого звичаю, то він народився теж із не надто позитивних обставин. Пригадуєте право кріпосника на першу шлюбну ніч? От тому й викрадали.


Сьогодні, як і раніше, на знак утворення нової сім'ї наречені обмінюються обручками. Зараз вони мають бути обов'язково із золота, раніше ж для цієї потреби спокійно використовували й алюміній, і мідь.
pic


По виході ж із церкви наші предки осипали молодят житом і пшеницею. Тепер до цих символів родючості додалися ще й монети, цукерки та чимало інших дрібних предметів, які, зважаючи на свою щільну конструкцію та щире бажання гостей втелющити ними якомога прицільніше, можуть і до синців призвести.


Затим же молоді сідають в автівку, прикрашену стрічками. При цьому вони зазвичай навіть не здогадуються, що це — стародавня європейська традиція. І вона має сприяти щасливому життю подружжя.


Цікавим є і походження весільного вигуку «гірко». За однією з версій спочатку він означав дещо інше. Річ у тім, що раніше в Україні-Русі святкування весіль припадало найчастіше на зиму – як пору, вільну від роботи на полях. Тому, коли наречений зі свитою приходив у дім своєї майбутньої дружини, на нього вже чекала, споруджена її родичами, сніжна гірка, облита водою. На вершечку ж цієї неприступної фортеці і стояла наречена. В той же час молодий, під лемент «гірка», разом із дружбами робили живий міст, по якому і піднімалися на вершину до дівчини. Нині гірки вже не споруджують. Але саме слово стало традиційним, трансформувавшись у «гірко».


Загалом же, через взаємовпливи різних культур, сьогодні достеменно розділити, де наші традиції, а де — запозичені, не вдасться. Усіх закарпатських традицій не дотримуються навіть по селах. В той же час, кажуть організатори урочистостей, автентичні (чи то пак, як нині їх називають, стилізовані) весілля є досить популярними. Хоча через високу економічну затратність (бо ж це і вишиванки на всіх треба організувати, й меню особливе вигадати) наречені все ж частіше вдаються до більш звиклих методів одружень – з мішаниною закарпатських, європейських і американських традицій.


Джерело: Zmi/73627-Za-iakymy-zvychaiamy-nyni-zakarpattsi-shliuby-ukladaiut
Людмила Олійник
переглядів: 1390

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>


Додати коментар
avatar Ваше ім'я

Email (при потребі, не публікується)

Tекст коментаря

CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр з картинки

`

Переконайтесь, що ваше повідомлення не порушує норм моралі та правил коментування на сайті

Інші публікації у розділі:

// 09.06.2017
<a href='/Info/?id=82217' >Чому обручку одягають на безіменний палець?</a>

Чому обручку одягають на безіменний палець? (переглядів: 268)

Під час вінчання, наречені традиційно одягають обручку на безіменний палець, на якому носять її упродовж всього подружнього життя. Чому ж саме на цей палець дізнавайтеся далі.
// 07.06.2017
<a href='/Info/?id=82139' >Що обрати: коровай чи весільний торт?</a>

Що обрати: коровай чи весільний торт? (переглядів: 380)

Сучасне українське весілля поєднує українські та іноземні обряди з традиціями. Та чи варто поєднувати і торт і коровай на весіллі або ж навпаки вибір одного варіанту буде кращим дізнавайтеся далі.
// 06.06.2017
<a href='/Info/?id=82104' >Бутоньєрка: давно забута традиція чи сучасний аксесуар весільного вбрання?</a>

Бутоньєрка: давно забута традиція чи сучасний аксесуар весільного вбрання? (переглядів: 473)

То ж що це ж таке "бутоньєрка" і яким чином вона пов'язана із весіллям?
// 29.05.2017
<a href='/Info/?id=81873' >Як розмісти гостей на весіллі згідно етикету?</a>

Як розмісти гостей на весіллі згідно етикету? (переглядів: 453)

Всім молодятам хочеться, щоб їх гості відчували себе вільно та комфортно на весіллі. Багато в чому це залежить від їх розсадження. Адже якщо план місць для запрошених складено вдало, то ніхто не відчує себе самотнім на Вашому святі. Крім того, важливо, щоб всі місця були однаково гарні і, відповідно, кожному присутньому було приділено хоча б трохи належної уваги.