rivne1.tv / Проекти / Святкові канікули / День у календарі /
// 09.04.2018

Чим особливий Великодній понеділок?

Чим особливий Великодній понеділок? Понеділок після Великодня у народі називають обливальним. Юнаки, за традицією, обливають дівчат водою і у подарунок отримують від них яйця.

Кажуть, у цей день вода має цілющу силу, і дівчина, яка з голови до ніг буде облита водою у Великодній понеділок обов'язково вийде заміж за коханого хлопця. Вважалося, коли хлопці хоча б одну дівчину не облили водою, то це для дівчини було б ганьбою. Зазвичай хлопці ходили «ватагами», заходили в будинок, де жила дівчина і просили батьків, щоб дівчина вийшла на вулицю.Батьки раділи, що їх будинок не обходять поливальники, адже це означало, що дівчина вийде заміж. В деяких місцевостях дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті не обливали водою.

Однак цей ритуальний сенс майже втрачений у 21 столітті: підлітки заради розваги влаштовують на вулицях справжні водяні битви, обливаючи усіх, хто потрапить під руку. Обливати когось або самого себе водою на Великодньому тижні - це стародавній звичай, що символізує очищення. Цей звичай існує або донедавна існував і в інших європейських народів.

Великодній понеділок мав різні назви: поливаний, водяний, обливаний або волочильний понеділок. У цей день українці ходили один до одного в гості: христосались і обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хрещених батьків, а онуки - до бабусь, несучи їм гостинці - пироги та крашанки.

Діти-«волочебники», зібравшись в ватаги, «несли калача» до родичів та сусідів. Беручи «волочіння» хресні батьки та інші родичі дякували і просили передати уклін батькам. А дітям клали у вузлик печиво, кільця ковбаски, крашанки та інші освячені напередодні в церкві смаколики.

Анастасія Бачук
переглядів: 4133

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Інші публікації у розділі:

// 10.04.2018
<a href='/Info/?id=89707' >Великодній тиждень: що можна і чого не можна робити в ці дні</a>

Великодній тиждень: що можна і чого не можна робити в ці дні (переглядів: 2969)

Кожен день тижня після Пасхи має свою назву і значення, є і певні заборони для цих днів. Тиждень після Великодня називається Світлою седмицею або Великоднім тижнем, згідно з народними традиціями всі ці дні прийнято веселитися, ходити один до одного в гості, відпочивати. Дізнайтеся, що можна, а чого не можна робити в ці дні.
// 10.04.2018
<a href='/Info/?id=80452' >Як розвантажити організм після Великодня[Поради рівнянам]</a>

Як розвантажити організм після Великодня[Поради рівнянам] (переглядів: 1341)

Свята кожен раз стають випробуванням. Якщо на Великдень ви смакували «по повній програмі», пора повертатися до нормального життя. Ось прості рекомендації по розвантаженню, які повинні сподобатися вашому організму!
// 08.04.2018
<a href='/Info/?id=89596' >Як працівники Рівне 1 відзначають велике свято Великодня?</a>

Як працівники Рівне 1 відзначають велике свято Великодня? (переглядів: 864)

Наближається світле свято Великодня. Так як і усі рівняни, працівники Рівне1 готуються до свята: прибирають, печуть паски та домашню ковбасу, приймають таїнство сповіді. А як же вони відзначають Воскресіння Господнє ви можете прочитати в нашій статті.
// 07.04.2018
<a href='/Info/?id=80423' >Привітання з Великоднем</a>

Привітання з Великоднем (переглядів: 6266)

У свято Великодня не забудьте про привітання, в яких обов'язково побажай усім своїм рідним, друзям і близьким щастя, здоров'я, Божого благословення!