rivne1.tv / Проекти / Перший розважальний /
// 18.12.2016

Чи корисно робити багато справ одночасно?

Чи корисно робити багато справ одночасно? Ви працюєте над текстом, проектом чи звітом. В той же час у вас відкриті вікна робочої пошти, прогнозу погоди, онлайн банкінгу і Facebook, де ви чекаєте на повідомлення. В одному з вікон вантажиться відео – і ви слідкуєте скільки відсотків лишилось, щоб одразу його подивитись.

Паралельно ви поглядаєте весь час на телефон – ви щойно переписувались з дитиною, мамою чи коханим. Іноді це все відбувається під музику в навушниках, ви не забуваєте періодично перемикати треки.

Час від часу на екрані з'являються французькі слова – працює програма, яку ви встановили минулого тижня, щоб розширити свій словниковий запас. А ваш фітнес-браслет часом нагадує, що сьогодні ваш мінімум кроків ще не пройдено і до половини. Ви встаєте походити навколо стола, перевіряючи повідомлення на телефоні.

Так виглядає звичайний робочий процес мільйонів людей по всьому світу.

Багатозадачність створює враження, що ресурси мозку задіяні на повну. До цього відчуття дуже легко звикнути, в якийсь момент ви ловите себе на думці, що просто читати книгу недостатньо ефективно, тому вже ніколи не читаєте просто так – тільки в транспорті, на біговій доріжці, на ходу. Ви встановлюєте планшет чи електронну книгу на ручку дитячого візочка, тому що просто гуляти з немовлям – не дає відчуття максимальної ефективності. У той же час дослідження показують, що багатозадачність уповільнює реакції та знижує ефективність розподілу уваги.

Експериментальним шляхом вчені з Стенфордського Університету ще в 2009 році встановили, що так звані heavy media multitaskers, ті хто весь час намагаються виконувати багато завдань одночасно, повільніше працюють і більш вразливі до відволікань.

Постійно відволікаючись на безліч завдань, ви не вчите свій мозок швидше обробляти відволікаючі фактори, а навпаки привчаєте його, що весь час відволікатись - нормальна схема роботи.

В той же час варто згадати, що тут мова йшла про виконання завдань, а от сприймати декілька одночасних потоків інформації людина сучасна таки навчилась швидше і ефективніше.

Наприклад, згідно з дослідженням, яке опублікували в Computers in Human Behavior, ті молоді люди, які активно користуються соцмережами, весь час оновлюють стрічку і взаємодіють із своїми друзями на Facebook, YouTube та Twitter, показують вищі результати у когнітивних навичках. У них краща пам’ять, вони здатні порівну розподіляти увагу між одночасними потоками інформації.

Ті, хто однозначно виступає за те, що паралельне виконання декількох справ негативно впливає на якість виконання будь-яких завдань, закликають звернути увагу на те, що будь-яка багатозадачність заборонена для людей, які працюють у потенційно небезпечних сферах.

З побутових прикладів, які кожен може випробувати на собі, – автомобіль. Всім відомо, чим часто закінчуються спроби користування месенджерами чи навіть просто телефоном під час водіння – достатньо ознайомитись із статистикою дорожніх аварій.

То чому ми думаємо, що одночасне виконання декількох завдань покращить наші результати в інших сферах? Все ж слід зазначити, що є люди, чий мозок здатен ефективно впоратись із багатозадачністю. Дослідження, опубліковане у Psychonomic Bulletin & Review в 2010 році, показало, що таких людей приблизно 2,5%. Вчені досліджували багатозадачність водіїв авто. Під час додаткових завдань значно погіршилася реакція 97,5% учасників експерименту, 2,5% блискуче впорались з усіма завданнями. Керівники експерименту запропонували їх називати supertaskers.

Варто відверто поговорити із собою – чи справді ми супертаскери?

Євгенія Кузнєцова (ВВС Україна).
переглядів: 1057

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>


Додати коментар
avatar Ваше ім'я

Email (при потребі, не публікується)

Tекст коментаря

CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр з картинки

`

Переконайтесь, що ваше повідомлення не порушує норм моралі та правил коментування на сайті


Інші публікації у розділі:

// 17.04.2018
<a href='/Info/?id=85235' >ТОП-5 кращих книг з психології</a>

ТОП-5 кращих книг з психології (переглядів: 912)

Вчені протягом століть вивчають, як працює людський мозок. Окрім нейробіології — науки, яка тільки частково зачіпає це питання, саме психологія проливає світло на процеси, що керують людською психікою. І погодьтеся, доволі цікаво знати, що відбувається в головах інших людей — це наче читати думки інших, мати суперздатність передбачати дії, реакції людей. Пропонуємо вам Топ-5 захопливих книг, які, подібно до скальпеля хірурга, відкривають перед вами виворіт людських відносин.
// 09.01.2018
<a href='/Info/?id=88072' >Як краще запам'ятовувати прочитане? </a>

Як краще запам'ятовувати прочитане? (переглядів: 301)

Більшість людей не можуть що-небудь згадати, тому що у вирішальний момент часу вони не прийняли рішення зберегти це в пам'яті. Постановка мети читання безпосередньо перед самим читанням повинна стати звичкою. Мета читання дозволяє пропускати ті місця і глави, які їй не відповідають, і зосереджуватися на тому, що дійсно важливо.
// 27.12.2017
<a href='/Info/?id=87869' >Здивувати і вразити. Що подарувати чоловікові на Новий рік 2018 </a>

Здивувати і вразити. Що подарувати чоловікові на Новий рік 2018 (переглядів: 394)

Якщо ви все ще не визначилися з подарунком для коханого чоловіка, пропонуємо кілька універсальних варіантів, які порадують вашого обранця в Новорічну ніч 2018.
// 27.12.2017
<a href='/Info/?id=87871' >Усе найкраще - коханим. Що подарувати дівчині на Новий рік 2018</a>

Усе найкраще - коханим. Що подарувати дівчині на Новий рік 2018 (переглядів: 428)

Ніч з 31 грудня на 1 січня - це чарівний час у колі друзів, сім'ї або коханої людини. Це смак мандаринів і бульбашки шампанського, іскри бенгальських вогнів і хлопавки із серпантином, це веселі танці та загадування бажань під бій курантів. І, звісно ж, Новий рік - це вбрана красуня-ялинка, під якою лежать подарунки для найближчих, милих серцю людей. Що ж подарувати дівчині на Новий рік 2018?