Дачний сезон закінчується. Більша частина робіт виконана, урожай зібраний і заготовлений на зиму. І навіть якось починаєш сумувати за овочами із грядки… Але ж і взимку можна вирощувати свіжу зелень, яка буде нагадувати про тепле літо! Тільки не на городі, а на підвіконні!

Існує два способи налагодити безперебійний вітамінний конвейєр. Перший спосіб – традиційний: сіяти насіння й чекати, коли виросте врожай. Але його можна й не дочекатися. По-перше, не все насіння захоче пробуджуватися наприкінці осені, коли вся природа впадає в сплячку. По-друге, ночі стають усе довше й довше, тому без штучного освітлення не обійтися. До того ж час включення світла потрібно буде ретельно розрахувати, щоб для рослини день збільшувався, а не стояв на місці. І по-третє, початок опалювального сезону може просто «добити» паростки, що ледь-ледь вилізли. Осінні сходи дуже слабкі, жар від батареї, холод від вікна й сухість повітря у квартирі навряд чи підуть їм на користь. Загалом, вирощувати зелень із насіння взимку можливо, але цей спосіб – для просунутих городників, новачкам і аматорам він не підходить.

Ось тому всім рекомендуємо другий спосіб, він набагато простіший. Зелень потрібно просто викопати з дачної грядки, посадити в горщик і перенести додому. Але отут є свої тонкощі.

Найкраще переносять пересадження петрушка, селера, цибуля, базилік і рукола. Але найшвидший, звичайно, крес-салат. На велике блюдо укладають поролон (можна вату), заливають його водою й засипають насінням. Через 7 днів урожай можна збирати.

Перед посадкою слід обробити горщики марганцівкою. Мінеральними добривами підживлюють тільки базилік і руколу, у петрушки й селери всі необхідні речовини містяться в корені, а в цибулі – у цибулині.

Викопують рослини до заморозку, але тільки після того, як погода стане стійко прохолодною.

Пересаджені з дачної ділянки рослини спочатку залишають у темному прохолодному місці для акліматизації, наприклад на підлозі лоджії, помірно поливають.

Переносять рослини в тепло, коли вони активно рушили в ріст, звичайно через 7-10 днів, рясно поливають, у похмуру погоду включають додаткове освітлення. Ґрунт у горщиках мульчують, щоб сухе повітря швидко не висушувало ґрунт.

Так можна зберегти свіжі вітаміни до самого Нового року і здивувати гостей!

Звичайно, город на підвіконні – це не грядка. У такому масштабі, як улітку, урожай не збереш. Зате, нехай не щодня, але на ранковий бутерброд можна покласти гілочку кропу або петрушки, посипати зеленню салатик. Та й взагалі, горщик із зеленню – гарний засіб від осінньої депресії.